Pravilnik o delovanju FBS

Na podlagi 13. člena Sklepa o ustanovitvi javnega zavoda SNG Maribor (Uradni list RS št. 46/2003, 68/2003, 98/2008, 59/2010 in 33/17), 35. člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (Uradni list RS, št. 77/07 – UPB, 56/08, 4/10, 20/11, 111/13, 68/16, 61/17 in 21/18 – ZNOrg), na predlog pomočnika direktorja za področje Borštnikovega srečanja in po predhodnem mnenju strokovne skupine je direktor SNG Maribor sprejel 

PRAVILNIK O DELOVANJU FESTIVALA BORŠTNIKOVO SREČANJE

VSEBINA

1. POSLANSTVO FESTIVALA BORŠTNIKOVO SREČANJE

2. PRAVNOFORMALNA UREDITEV FBS
2.1 Organi FBS
2.1.1 Pomočnik direktorja za področje FBS
2.1.2 Strokovna skupina pomočnika direktorja za področje FBS
2.1.3 Selektor

3. PROGRAM FBS
3.1 Tekmovalni program
3.2 Spremljevalni program

4. ŽIRIJE
4.1 Strokovna žirija tekmovalnega programa
4.2 Žirija za podelitev Borštnikovega prstana

5. NAGRADE

6. KONČNE DOLOČBE

1 POSLANSTVO FESTIVALA BORŠTNIKOVO SREČANJE

Festival Borštnikovo srečanje (v nadaljevanju FBS) poteka vsako leto v drugi polovici oktobra v Slovenskem narodnem gledališču Maribor in na drugih prizoriščih v Mariboru in okolici. Na FBS z dramsko, postdramsko in sodobno uprizoritvenoprodukcijo za odrasle sodelujejo poklicne institucije, nevladne organizacije s sedežem v Republiki Sloveniji, SSG Trst, Akademija za gledališče, radio, film in televizijo ter vabljeni producenti ter strokovne in druge sorodne institucije iz tujine.

FBS je festival tekmovalnega značaja, ki ima naslednje cilje:

  • izbrati in predstaviti najboljše dosežke pretekle slovenske gledališke sezone,
  • promovirati in popularizirati gledališko ustvarjalnost pri vseh starostnih skupinah občinstva, doma in v tujini,
  • nagrajevati gledališke ustvarjalce in njihove stvaritve,
  • spodbujati kakovost in profesionalno raven slovenske gledališke ustvarjalnosti,
  • omogočati pretok informacij in izmenjave predstav,
  • predstaviti tujo gledališko ustvarjalnost,
  • spodbujati raznolikost in hkrati povezanost gledališkega prostora in izraza.

 

2 PRAVNOFORMALNA UREDITEV

Pravnoformalno ureditev FBS urejata Sklep o ustanovitvi javnega zavoda SNG Maribor in ta pravilnik.

Organizator FBS je SNG Maribor, ki zagotavlja podporo za kakovostno in nemoteno izvedbo FBS, ki ga samostojno programsko vodi pomočnik direktorja za FBS. Zaradi preglednega poslovanja SNG Maribor vodi ločeno finančno računovodstvo OE Boršnikovo srečanje.

Ministrstvo, pristojno za kulturo, in Mestna občina Maribor pri izvedbi FBS dolgoročno sodelujeta na podlagi sklenjenega medsebojnega dogovora.

FBS financirata ministrstvo, pristojno za kulturo, in Mestna občina Maribor na podlagi vsakoletne pogodbe v skladu z dogovorom iz prejšnjega odstavka.

2.1 Organi FBS

Organi FBS so pomočnik direktorja za področje FBS, ki uporablja naziv umetniški direktor FBS, strokovna skupina FBS in selektor tekmovalnega programa FBS.

2.1.1 Pomočnik direktorja za področje FBS

Način imenovanja, trajanja in prenehanja mandata ter naloge in obveznosti pomočnika direktorja za področje FBS določa Sklep o ustanovitvi javnega zavoda SNG Maribor.

2.1.2 Strokovna skupina pomočnika direktorja FBS

Način imenovanja, trajanja in prenehanja mandata ter naloge in obveznosti strokovne skupine določa Sklep o ustanovitvi javnega zavoda SNG Maribor.

2.1.3 Selektor tekmovalnega programa FBS

Selektorja tekmovalnega programa FBS po predhodnem mnenju strokovne skupine imenuje pomočnik direktorja za področje FBS. Pred imenovanjem selektorja pomočnik direktorja za področje FBS pridobi predhodno pisno soglasje kandidata.

Selektor ima enoletni mandat, ta se lahko ponovi, vendar zaporedoma največ enkrat.

Pomočnik direktorja za področje FBS imenuje novega selektorja najkasneje do 15. avgusta.

Selektor mora biti izbran izmed strokovnjakov s področja uprizoritvenih umetnosti in sorodnih dejavnosti.

Pri izboru selektorja pomočnik direktorja za področje FBS upošteva morebitno nasprotje interesov pri kandidatih za selektorja.

Selektor mora z izborom tekmovalnega programa izpričevati estetsko pluralnost, odprtost in širino mišljenja ter toleranco do različnih gledaliških oblik in uprizoritvenih praks.

Selektor je v celoti odgovoren za izbor tekmovalnega programa festivala in je pri svojih odločitvah avtonomen.

Selektor izbira tekmovalni program in ga predloži pomočniku direktorja za področje FBS najkasneje do 5. junija vsako leto, pri izboru pa obvezno upošteva vse premierne uprizoritve tekoče gledališke sezone, uprizorjene od 1. junija prejšnjega leta do 31. maja tekočega leta.

Producenti, ki želijo sodelovati na FBS, so umetniškemu direktorju in selektorju FBS dolžni zagotoviti vstopnico in gledališki list za predstave, ki si jih želita ogledati. Če ogled predstave ni mogoč, producentzagotovi dostop do posnetka uprizoritve.

 

3 PROGRAM FBS

FBS ima tekmovalni in spremljevalni program.

3.1 Tekmovalni program

Tekmovalni program izbere selektor. Število tekmovalnih predstav je omejeno na najmanj 8 in največ 12.

Selektor v tekmovalni program uvrsti uprizoritve, ki:

  • ustrezajo smernicam in izpolnjujejo pogoje, določene s tem pravilnikom,
  • so praviloma igrane v slovenskem jeziku oziroma imajo druge lastnosti, zaradi katerih so pomembno povezane s slovenskim gledališkim prostorom.

3.2 Spremljevalni program

Spremljevalni program samostojno oblikuje pomočnik direktorja za področje FBS. Z namenom doseganja razvojnih strategij in ciljev FBS lahko pomočnik direktorja za področje FBS v okviru spremljevalnega programa oblikuje več programskih sklopov, zlasti na področjih promocije gostovanj slovenskih gledaliških uprizoritev v tujini, promocije gledališke ustvarjalnosti med mladimi, promocije strokovne literature, soočanja slovenskega kulturnega prostora s tujo gledališko produkcijo ter na področju refleksije uprizoritvenih in kulturnih praks ter politik.

FBS v skladu s finančnimi možnostmi lahko nastopa kot producent ali koproducent v mednarodnih projektih, vključno s projekti, ki jih financirata Evropska komisija ali Republika Slovenija is sredstev kohezijske politike.

Medsebojne obveznosti FBS ter producentov, ki sodelujejo v programih FBS, ureja Pravilnik o pogojih sodelovanja na FBS.

 

4 ŽIRIJE

Za ocenjevanje tekmovalnega programa, za podelitev Borštnikovih nagrad in Borštnikovega prstana ima FBS naslednji žiriji:

  • strokovno žirijo tekmovalnega programa
  • žirijo za podelitev Borštnikovega prstana

4.1 Strokovna žirija tekmovalnega programa

Strokovna žirija tekmovalnega programa FBS za podelitev nagrad šteje pet članov, od tega najmanj eden iz mednarodnega gledališkega prostora. Člani žirije so praviloma strokovnjaki s področja uprizoritvenih umetnosti oz. kulture. Sestava žirije naj izpričuje estetsko pluralnost. Delo strokovne žirije tekmovalnega programa je avtonomno. Strokovna žirija odda pisno poročilo o svojih odločitvah pomočniku direktorja za področje FBS. Strokovna žirija tekmovalnega programa lahko po svoji strokovni presoji katere od nagrad, navedenih v točki 5, ne podeli.

Posamezniki, pri katerih bi lahko prišlo do nasprotij interesov, ne morejo biti člani žirije.

Člane strokovne žirije tekmovalnega programa po predhodnem mnenju strokovne skupine imenuje pomočnik direktorja za področje FBS.

Mandat strokovne žirije tekmovalnega programa traja eno leto in se lahko ponovi. Na prvi seji člani strokovne žirije izvolijo predsednika.

4.2 Žirija za podelitev Borštnikovega prstana

Žirija za podelitev Borštnikovega prstana šteje pet članov, od tega je en član pomočnik direktorja za področje FBS, en član je eden od dobitnikov Borštnikovega prstana in trije strokovnjaki s področja uprizoritvenih umetnosti oz. kulture. Delo žirije za podelitev Borštnikovega prstana je avtonomno. Žirija za podelitev Borštnikovega prstana odda pisno poročilo o svoji odločitvi pomočniku direktorja za področje FBS.

Posamezniki, pri katerih bi lahko prišlo do nasprotij interesov, ne morejo biti člani žirije.

Člane žirije za podelitev Borštnikovega prstana po predhodnem mnenju strokovne skupine imenuje pomočnik direktorja za področje FBS.

Mandat žirije za podelitev Borštnikovega prstana traja eno leto in se lahko ponovi.

 

5 NAGRADE

Na FBS se podelijo naslednje nagrade:

  •  Borštnikov prstan

Borštnikov prstan prejmejo ustvarjalci, ki so z vrhunskimi umetniškimi dosežki ali s svojim življenjskim opusom trajno obogatili slovenski gledališki prostor.

Nagrado prejmeta izmenično igralka oziroma igralec.

FBS vsako leto objavi javni poziv za zbiranje predlogov nominacij za podelitev Borštnikovega prstana.

Nominacije za podelitev Borštnikovega prstana lahko podajo posamezniki in institucije ter nevladne organizacije s področja uprizoritvenih umetnosti. Nominacije lahko podajo tudi člani žirije za podelitev Borštnikovega prstana. Nominacija mora vsebovati tudi vsebinsko obrazložitev in vse podatke o nominirancu in predlagatelju.

Predlagatelji ne morejo predlagati posmrtne nagrade.

Nagrajenec lahko Borštnikov prstan prejme le enkrat.

Borštnikov prstan je izdelan iz zlata v posebni oblikovalski izvedbi, katere osnovni simbol je logotip FBS.

  • Velika Borštnikova nagrada za najboljšo uprizoritev
  • Borštnikova nagrada za režijo (Podeli se za najboljšo režijo predstave.)
  • Najmanj dve in največ štiri Borštnikove nagrade za igro (Podeli se posamezniku za vrhunski dosežek na področju igre.)
  • Borštnikova nagrada za mladega igralca ali igralko (Podeli se posamezniku do dopolnjenega 30. leta starosti.)
  • Štiri Borštnikove nagrade za druge dosežke:

Tri nagrade se podelijo za dosežke na področjih scenografije, kostumografije, oblikovanja svetlobe, koreografije, maske itd., največ ena za vsako področje.

Ena nagrada se podeli za dosežke na področjih dramaturgije, izvirne dramatike, dramatizacije ali prevoda.

  • Dve Borštnikovi nagradi po presoji žirije:

Strokovna žirija tekmovalnega programa lahko podeli do dve Borštnikovi nagradi za posebni dosežek po lastni presoji.

Vse tekmovalne predstave enakopravno kandidirajo za vse nagrade po presoji strokovne žirije tekmovalnega programa FBS. Borštnikove nagrade od točke 5.3 do vključno točke 5.7 lahko vključujejo tudi denarno nagrado, skladno s finančnimi možnostmi FBS, višino denarne nagrade določi pomočnik direktorja za področje FBS.

 

6 KONČNE DOLOČBE

Pobudo za dopolnitev ali spremembo pravilnika lahko poda član strokovne skupine ali pomočnik direktorja za področje FBS. Za uveljavitev sprememb in dopolnitev tega pravilnika velja enak postopek kot za njegov sprejem.

Strokovna skupina FBS je soglasje k Pravilniku o delovanju FBS podala 29. marca 2019.

 

Maribor, 1. april 2019

 

Aleš Novak
Pomočnik direktorja za področje FBS     

Danilo Rošker
Direktor SNG Maribor

Prenesi datoteke